Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Haberler

İstanbul

Dev alımla birlikte Türkiye’de bir ilk gerçekleşti!

İş Portföy’ün kurucusu ve yöneticisi olduğu ‘Birinci Gayrimenkul Yatırım Fonu’, Tahincioğlu Gayrimenkul’ün geliştirdiği ‘Nidakule Ataşehir Batı’ projesinin tamamını satın aldı. Sektörde bir ilk olan dev alımın danışmanlığını JLL Türkiye üstlendi.


İş Portföy, Tahincioğlu Gayrimenkul’ün İstanbul Ataşehir’de geliştirdiği ‘Nidakule Ataşehir Batı’ projesinin tamamını satın aldı. ‘Birinci Gayrimenkul Yatırım Fonu’nun üçüncü ve en büyük yatırımı olan işlemin tüm süreçlerinde, ticari gayrimenkulde özgün profesyonel hizmetler sunan JLL Türkiye yer aldı. 

Referans olacak

Gayrimenkul yatırım fonunun ticari gayrimenkul sektöründe aktif olarak rol aldığını söyleyen JLL Türkiye Sermaye Piyasaları Müdürü Halil Anasoy, “Fon, yatırımcıların bireysel birikimleriyle ulaşamayacakları ölçekteki ticari gayrimenkullere yatırım yaparak elde edilen kira geliri ve değer artışı ile  uzun dönemli ve istikrarlı getiri sağlamasını amaçlıyor. Danışmanlığını yürüttüğümüz bu çalışma, bir bakıma piyasaya sıcak para girişi sağladı. İşin temelinde ‘Menkul kıymetleştirme’ var. Bu durum yatırımcılara yeni yatırım olanakları sağlarken, geliştiriciler açısından da yeni talep oluşmasına imkan sağlıyor.  Türkiye’de bugüne kadar ‘Kıymetli Menkul’ olarak satılan bir ofis binası yoktu, artık var” dedi.

Anasoy’a göre bu ölçekte bir ofis projesinin tamamının satın alınmasıyla ilk defa kurumsal bir yapı, ofis sektörüne ‘Yatırımcı’ unvanıyla giriş yapmış oldu; “Bugüne kadar bir ofis katının herhangi bir fon tarafından satın alındığına şahit olmuştuk. Ancak İş Portföy ve Tahincioğlu arasında gerçekleşen alım işlemi ile, A+ bir ofis projesinin tamamı üzerinde anlaşma sağlandı. Henüz başka bir örneği yok” şeklinde konuştu. 

45 bin metrekare üzerinde inşa edilen ve 25 bin metrekare kiralanabilir alana sahip olan Nidakule Ataşehir Batı projesi, İstanbul Finans Merkezi’nin hemen yanında inşa edildi. A+ ofis binası esaslarına göre yükselen proje aynı zamanda ‘Leed Gold’ sertifikasına aday.