Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Haberler

İstanbul

Berlin’deki Konut Projelerine İlgi Arttı

Avrupa’da konut satın almak üzere başvuru yapan Türklerin yüzde 25’i Almanya’yı tercih ediyor. En gözde şehir ise Berlin. Öne çıkan bölgeleri ve yatırım avantajlarını sizin için derledik.


​PwC Türkiye ve Urban Land Institute işbirliğiyle geçtiğimiz aylarda açıklanan ‘Gayrimenkulde Gelişen Trendler Raporu'na göre Avrupa'da gelişen ilk 5 pazar arasında 4 Alman şehri bulunuyor. Diğer yandan Türklerin yurt dışında, özellikle de Avrupa’da konut satın almak üzere yaptığı başvurularda son bir yılda yüzde 100’ün üzerinde artış gerçekleşti ve bu ilginin fazlasıyla yoğunlaştığı ülkelerden biri de Almanya.  

Bu ilginin tesadüf olmadığını söyleyen JLL Türkiye Konut Direktörü Gün Gökkaya, Almanya’da yatırıma teşvik eden sebepleri şöyle sıraladı:

İşte Almanya’ya Yatırım Yapmak İçin 10 Sebep

1. Almanya’da yabancı yatırımcılara herhangi bir kısıtlama yok.

2. Sadece bireysel alıcılara özel olarak, sermaye kazancı 10 yıldan sonra vergilendirilmiyor.

3. 2010’dan bu yana büyük şehirlerde her yıl yüzde 7 ila 12 istikrarlı değer artışı görülüyor.

4. Yabancı öğrenciler için de geçerli olmak üzere eyaletlerin çoğunda üniversite harcı bulunmuyor.

5. Yüzde 3.5’in altında faizlerle yabancı yatırımcılara mortgage olanağı sağlanıyor.

6. İnşaatlardaki Alman kalitesinin yanı sıra geliştirici firma tarafından 5 yıla kadar garanti sunuluyor.

7. Büyük şehirlerde gayrimenkule olan talep hala arzdan fazla.

8. İnşaat aşamaları süresince güvenli taksitle ödeme imkanı bulunuyor.

9. Alış fiyatları diğer Avrupa şehirlerine kıyasla önemli derecede düşük.

10. Tüm bunlara ek olarak büyük şehirlerde daha düşük yoğunluk oranları görülüyor

Berlin’de Öne Çıkan Bölgeler

Doğu Berlin'in kalbinde sanat ve sanat çevreleriyle beslenen yepyeni projeler için satış danışmanlığı yaptıklarını söyleyen Gün Gökkaya “Mitte Potsdamerplatz’a 2 dakika yürüme mesafesinde, Berlin’de modernizm ikonu ‘The New Art Gallery’ye sadece 290 metre,  ‘The Berlin Philharmonic Orchestra’ya ise 600 metre uzaklıkta olan bir projemiz var. Doğu Berlin’in en önemli meydanı ‘Potsdamer Platz’ 800 metre uzaklıkta, 700 metre uzaklıkta ise Sony’nin Avrupa’daki genel merkezi bulunuyor. Sanatın yanı sıra doğayla iç içe olması da dikkat çekici, şehrin en önemli parklarından ‘Tiergarten’ ve ‘Gleisdreieck’ sadece 1000 metre uzaklıkta yer alıyor. 210 hektarlık bir alana yayılmış olan ve Almanya’nın en büyük kentsel bahçeleri arasında yer alan Tiergarten, büyüklük bakımından Münih‘teki Englischer Garten’dan sonra ikinci sırada yer alıyor. Berlin’in en ünlü alışveriş mağazası ve Avrupa’nın en büyük department store’u olan KaDeWe de projeye 2000 metre uzaklıkta” dedi.

Batı Berlin’de de yeni ve ilgi çekici projelere danışmanlık yaptıklarını söyleyen Gün Gökkaya sözlerine şöyle devam etti: Ofisler ve restoranlarla öne çıkan ‘Kantstrasse’, Lüks alışverişin gözde destinasyonu  Kurfürstendamm, Almanya’nın en büyük tiyatrolarından ‘Deutsche Opera’, Berlin Teknik Üniversitesi, Berlin Film Festivali için önemli bir ikon olan Batı Berlin’in en prestijli sineması ‘Zoo Palast’, dünyanın en çeşitli hayvanlarını barındıran Almanya’nın en eski hayvanat bahçesi ‘Zoologischer Garten’ gibi Berlin'in pek çok ikonuna yürüme mesafesinde olan projelerden söz ediyoruz. 

Küçük Metrekareli Evler Tercih Ediliyor

Zabel Property’nin Türkiye Masası Yetkisili Serkan Göçmen’in aktardığı veriler de oldukça dikkat çekici. Almanya’nın başkenti Berlin’de yaşayanların yüzde 54,5’inin bekar, yüzde 40’ının 35 yaşın altında olduğunu belirten Serkan Göçmen kentte bu nedenle küçük evlerin tercih edildiğini söyledi. Berlin’in Paris’ten 9 kat daha büyük olmasına rağmen konut arzının aynı oranda fazla olmadığını söyleyen Serkan Göçmen sözlerine şöyle devam etti: “Almanya’da özellikle de Berlin gibi gözde şehirlerde, konut gelişimi çok kontrollü ilerliyor ve pek çok bölgeye imar izni verilmiyor. Bu nedenle talep her zaman arzdan yüksek oluyor. Örneğin Berlin’de 2015’te nüfus 47.000 büyürken aynı yıl tamamlanan konut sayısı sadece 8700 oldu. Böyle bir piyasada, ev sahiplerinin kiracı bulmaları ve yatırımlarının geri dönüşünü hızlı almaları kolaylaşıyor. Projelere ilk aşamalarında dahil olarak uygun fiyatlarla, projenin gelişimine paralel olarak bölünmüş ödemelerle ev sahibi olmak mümkün. Tüm ücretin peşin istenmiyor olması bence önemli bir avantaj ve potansiyel alıcılara güven veriyor.” 

Diğer yandan Mercedes Benz, Deutsche Telekom, Siemens, Deutsche Bahn, Zalando, Axel Springer gibi gözde firmaların genel merkezlerine ev sahipliği yapması da Berlin’in tercih edilme nedenlerinden. 

Gün Gökkaya’ya göre yurt dışında ev almaya ilgi duyan Türkler, genellikle Türkiye’de kendi kullandığı bir evi olan ve farklı bir ülkede başka bir ev daha almak isteyen kişiler. Yurt dışında bazı ülkelerde sağlık hizmetlerindeki kalite, şeffaflık, güvenlik, eğitim imkanları ve yaşam kalitesi de bu kişileri cezbediyor. 

Gerek Almanya gerekse diğer ülkelerde konut arayışında olan Türklere geniş yelpazede hizmet sunduklarını belirten Gün Gökkaya ve diğer uzmanlarımızla iletişime geçmek için linke tıklayabilirsiniz.