Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Haberler

İstanbul

Hollywood yıldızları otellere oynuyor!

Robert Redford, Catherine Zate-Jones ve Leonardo di Caprio’nun Oscar ödülleri dışında başka diğer bir ortak noktalarının otel sektöründeki yatırımları olduğunu biliyor muydunuz?


Eskiden uzmanlık isteyen bir varlık türü olarak varlıklarını sürdüren oteller, son yıllarda göstermiş oldukları iyi performans sayesinde, pek çok yatırımcı için kıymetli bir yatırım aracı olarak karşımıza çıkıyor. Pek çok ünlü de son zamanlarda yatırımlarını bu yönde yapmayı tercih ediyor. 

Akademi Ödüllü ünlü oyuncu Robert de Niro örneğin… Film setlerinin ardından otel sektöründe de şovunu yapıyor. New York’daki Greenwich Otel ve Filipinler’in başkenti Manila’daki Nobu Otel’in ardından kendi deyimiyle “Dünyanın en heyecan verici ve kozmopolit şehirlerinden biri” olan Londra’daki 83 odalı yeni oteli ile bu sektöre de adını altın harflerle yazdırıyor. 

Hollywood yıldızlarının tercihi: butik oteller

Robert de Niro’nun Greenwich Oteli’nde kendisi dışında Jennifer Lawrence ya da Katty Perry gibi isimlere sıklıkla rastlamak mümkün. Ünlülerin bu oteli tercih etmesinin sebebi sadece Japon estetiğine göre dekore edilmiş ve geceliği 15 bin dolar olan çatı odaları ya da İtalyan mutfağı değil; bizzat Robert de Niro’nun kendisi. 

Herkesin otelini bir tık ayrıştırmak adına farklı yollar denediğini söyleyen JLL Otel ve Ağırlamada Satışlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Jonathan Goldman, ünlülerin işinin bu açıdan çok kolay olduğunun altını çizdi. 

Robert de Niro’nun, New York’lu oyuncuların otel sektörüne nasıl yaklaştığının mükemmel bir örneği olduğunu altını çizen JLL Otel ve Ağırlama Başkan Yardımcısı Charlie Maclldowie ise, Hollywood yıldızlarının yatırım için butik otelleri tercih ettiğini vurguladı.

Michael Douglas da furyaya katıldı: Bermuda yolcusu

Hollywood'un ünlü çifti Michael Douglas ve Catherine Zeta Jones da Bermuda'da yer alan Ariel Sands Douglas adlı otelin sahipleri arasında yer alıyor. Otelin yönetimini profesyonellere bırakan çifte, pazarlama faaliyetlerinde ya da otelde düzenlenen özel bir etkinlikte rastlamak mümkün.

Michael Douglas ve Catherine Zeta Jones otellerinde sadece yatırımcı rolüyle kalıp, tasarımdan işleyişe kadar hiçbir şeye karışmamayı tercih etse de bazı oyuncuların izleri otele girer girmez kendini gösteriyor.

Robert de Niro’nun tarzına otelin her yerinde rastlayabilirsiniz. Picasso stili resimlerin asılı olduğu duvarlar bir yana, kendisinin paparazzi karşıtı yaklaşımı tüm atmosfere hakim. 

Aynı şekilde çevreci eylemlere desteğiyle bilinen Leonardo di Caprio’nun ekolojik tutkusuna da Belize açıklarındaki 104 hektarlık Blackadore Caye Adası’nda 2018 yılında açmayı planladığı 68 lüks villada rastlamak mümkün.

Ünlüler için Hazine Avı

Diğer yandan sadece Hollywood yıldızlarının değil; aynı zamanda futbolcuların da bu sektöre yatırım yaptıklarını unutmamak lazım. Real Madrid ve Portekiz Milli Takımı'nın yıldızı Cristiano Ronaldo, doğduğu şehir Funchal'daki Madeira Adası'nda Pestana CR7 Otel adıyla ilk otelini açtı. Ronaldo, bu yılın içerisinde New York ve Madrid’de de yeni şubeler açmayı planlıyor. 

Andy Murray’nın yaptığı gibi pek çok ünlü genelde tatillerin çoğunu kendi otelinde geçirmeyi tercih ediyor. Hatta düğünlerini bile burada yapıyor. Jonathan Goldman konuya ilişkin görüşlerini şu şekilde ifade etti: “Satın aldıkları oteller ünlüler için bir nevi hazine avı. Adeta sevdikleri ile rahatça vakit geçirebilecekleri bir tesis sahibi oluyorlar.” 

Oteller Zincirine Yatırım Yapan Da Var

Aslında ünlülerin otel yatırımları sadece lüks segmentle sınırlı değil. Dünya sinemasının ünlü aktörlerinden John Malkovich, Hollywood ünlülerinin lüks odaklı turizm yatırımlarının tersine yatırımını kendi tatillerinin de çoğunu geçirdiği bütçe dostu The Big Sleep oteller zincirine yaptı. Zincirin Galler’de Cardiff, İngiltere’de Cheltenham ve Eastbourne’da da tesisleri bulunuyor. 

Jonathan Goldman’a göre oteller ünlüler için birikimlerini bağlayabilecekleri güvenli bir liman. Ve özellikle zor ekonomik dönemlerden geçerken iyi bir yatırım aracı olarak görülüyor.