Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Haberler

Istanbul

Bu Yıla Damgasını Vuran Yapılar

Kaliforniya’dan İstanbul’a, dünyanın birçok metropolünde ince detaylarla planlanan ve azimle inşa edilen projeler hızla kentin siluetine katılıyor.


​Kaliforniya’dan İstanbul’a, dünyanın birçok metropolünde ince detaylarla planlanan ve azimle inşa edilen projeler hızla kentin siluetine katılıyor. Bu yıla damgasını vuran yeni yapıları sizin için derledik;   

Ufuk çizgisinde yükselen gökdelenlerden müşterilerine eşsiz bir konaklama tecrübesi sunacak otellere kadar birer sanat eseri edasıyla görücüye çıkacak yapıların ortak özelliği tasarımlarındaki farklı bakış açısı, sahip oldukları inovatif teknolojiler ve sürdürülebilir olmaları. 

Bu yıla damgasını vuran yeni yapılar....

2017 yılı süper lüks otellerden gökdelenlere kadar birçok ilgi çekici yapının çizimlerden gerçek hayata taşınacağı ve ziyaretçilerine kapılarını açacağı bir yıl olarak tarihe geçecek. Önümüzdeki günlerde adını sıklıkla duyacağımız, şehirlerin yeni simgesi haline gelecek yapıları inceleyelim;

Willshire Grand Center (Los Angeles, Kaliforniya)

Tasarım: AC Martin Partners

Yükseklik: 1.099 ft./ 335 metre

Los Angeles’ın ihtişamlı silüetinin son oyuncusu Wilshire Grand Center, sadece Los Angeles’ın değil aynı zamanda tüm ABD batı yakasının en yüksek yapısı olmaya aday. Karma kullanımlı alanlara sahip olan projede lüks otel odaları, restoranlar, ofis katları ve gece hayatına renk katacak alternatifler bulunuyor.

The Scapel, 52-54 Lime Street (Londra, İngiltere​)

Tasarım: Kohn Pederson Fox

Yükseklik: 620 ft. / 189 metre

Gherkin ve Cheesegrater’e komşu olan The Scapel 38 katındaki 45 bin metrekarelik ofis alanıyla Londra ofis piyasasına yeni bir soluk katacak. Katlar arası asansör çözümlerinde de yenilikçi bir teknolojiye giden yapıda 11 şaftlı asansörler kullanılmış. 

Nanjing Culture and Conference Center (Nanjing, Çin)

Tasarım: Zaha Hadid Architects

Alan: 650 bin metrekare

Çin’deki Nanjing şehrinin merkezi iş alanı, 2017’de yeni bir ikonik yapıya sahip olacak. Karma proje olarak geliştirilen Nanjing Culture and Conference Centre, nehrin yanındaki yatay ve dikey yapılar arasında bir köprü görevi görüyor. İçerisinde ise otel, konferans salonları ve ofisler var. 

Beijing Z15 Tower (Pekin, Çin)

Tasarım: TFP Farrells

Yükseklik: 1732 ft. , 528 metre

Pekin’in yeni göz bebeği Beijing Z15, aynı zamanda dünyadaki en yüksek binalar listesinin de bir üyesi. Pekin’in kent siluetinde kendisine hatırı sayılır bir yer açan Beijing Z15, altı yıldızlı bir otel, lüks perakende alanları ve ofis katlarına sahip. 

220 Central Park South (New York, ABD)

Tasarım: Robert A. M. Stern

Yükseklik: 951 ft. / 290 metre

New York’taki Midtown Manhatten’da bulunan ultra lüks rezidans projesi 220 Central Park South, adını komşu olduğu meşhur Central Park’tan alıyor. Açıldıktan sonra ise 250 milyon dolardan başlayan satış fiyatı ile kentin en pahalı daireleri listesine gireceğe benziyor. 

The Abraj Kudai (Mekke, Suudi Arabistan)

Tasarım: Dar Al Handasah

Yükseklik: 951 ft. / 290 metre

Dünyanın en büyük oteli olarak tasarlanan Abraj Kudai’nin mimari yapısı ise geleneksel bir çöl kalesini andırıyor. Her biri 45 kata sahip olan 12 kulesinde toplam 10 bin otel odası, 70 restoran ve 5 helikopter pisti var. 

Astana Expo-2017 (Astana, Kazakistan)

Tasarım:  Adrian Smith + Gordon Gill Architecture

Alan: 1 milyon 740 bin metrekare

EXPO 2017’nin ana teması olan geleceğin enerjisi konseptine uyumlu bir şekilde dünyanın en sürdürülebilir yapısı olarak inşa edilen Astana EXPO 2017 binaları, etkinlik ve sergi alanları ile beraber otel ve perakende bölümlerine de sahip.

Metropol Tower (İstanbul, Türkiye)

Tasarım: RMJM

Yükseklik: 820 ft. / 250 metre

İstanbul’un yükselen merkezi iş alanı Doğu Ataşehir’de bulunan Metropol İstanbul, kentin eşsiz dokusunu yansıtan İstanbul siluetine katılmaya aday projelerden biri. 3 kuleden oluşan karma proje içerisinde alışveriş merkezi, ofis katları ve rezidans alanları mevcut. Metropol İstanbul aynı zamanda Avrupa’nın en yüksek yapıları arasında yer alıyor. ​