Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Haberler

Istanbul

Hem Mülk Sahibi Hem de Kiracıyı Mutlu Etmenin Bir Yolu Var!

Son aylarda döviz kurunda yaşanan rekor artışlar, uzun süredir oturmuş olan dengeleri yerinden oynatacak gibi görünüyor.


​Son aylarda döviz kurunda yaşanan rekor artışlar, uzun süredir oturmuş olan dengeleri yerinden oynatacak gibi görünüyor. Döviz üzerinden kira kontratı devam eden perakendecilerin çağrısının basında geniş yer bulması ve bunu takiben TL’ye dönen kiralar da bu durumun habercilerinden. 

Ancak döviz üzerinden hesaplamalar ile sadece perakendeciler özelinde değil, kiracı ve mal sahibinin olduğu her alt konuda karşılaşılıyor.  Özellikle büyük şehirlerde döviz ile yapılan kira kontratları, ticari gayrimenkulde büyük öneme sahip. Ofis, lojistik tesis ve hatta bazı prestijli lokasyonlardaki sanayi tesisleri de döviz üzerinden uzun dönemli kiralamaya konu olabiliyor. 

Mal sahipleri ve kiracılar söz konusu, ofis, arsa, mağaza veya tesisin pek çok kriter değerlendirilerek belirlenmiş kira miktarı üzerinden karşılıklı anlaşmaya varıyor. Ancak son birkaç aylık dönemde değişen koşullara hazırlıklı olmak isteyen kiracılar ve mal sahipleri, bizden bu kiranın değişen ekonomik koşullara göre tekrar tespit edilmesi yönünde talepte bulunmaya başladı. ERV (Estimated Rental Value) olarak bilinen bu hizmetle amaç her iki tarafın da  - mal sahibi ve kiracı - mutlu olacağı şekilde sözleşmenin devamlılığını sağlamak. Kiracı için operasyon giderlerini önemli ölçüde hafifletecek olan bu hamle, mal sahibi açısından gelir sütununa eksi gibi yansısa da uzak görüşün zor sağlandığı bu ortamda istikrarı sağlama almak ve dolayısıyla da riski azaltarak durumu yönetmek için iyi bir adım.

Müşterilerimizden gelen geri bildirimlere göre, üst yönetimin hızlı bir şekilde karar vermesini sağlayan bu hizmetin sonuçlarının her iki tarafı da tatmin edici düzeyde olduğunu görüyoruz.

Hem mal sahibi hem de kiracıyı aynı anda memnun edecek bir çözüm için ‘pazar koşulları’ anahtar kelimemiz oluyor. Aslında ERV’de salt döviz dalgalanmasına göre ayarlama yapmak doğru değil. Somut değişken, dövize endeksli gider kalemi olsa bile, altında birçok bileşeni de barındırdığından pazar koşullarının yeni taleplere göre tekrar yorumlanması gerekiyor. Bunu, koşullara uyum sağlamaya çalışan müşterilerimizden gelen taleplerle de doğruluyoruz. Örnek vermek gerekirse, 

• Bir sanayi tesisi ‘açık alan’ kullanımından ne kadarlık bir fayda sağlayacağını masaya yatırıyor. 

• Bir ofis kullanıcısı ‘toplam fayda’ ve ‘toplam gider’ hesabı yapıyor. Bu, ‘birim kira’ tanımının çok ötesinde. 

• Büyük ölçekli perakende yatırımcısı için ERV daha da önem taşıyor. 

• AVM’lerde ana kiracılar fiziki mekanlarda değişiklikler yaparak koruma kalkanı oluşturuyor.

Talepler bu kadar değişkenken, pazar oyuncularını, değişen rakamları, güncel olarak yapılan kontratları sıcağı sıcağına takip ediyor olmamız, pazarın nabzını çok yakından tutmamızı sağlıyor. İçinde olmasaydık, dinamik olarak değişen bu koşulları tahmin etmek gerçekten kolay olmazdı. Tabii her vakanın kendine has farklı bir çözüm gerektirdiğini de unutmamak gerekiyor.

Dikkat edilmesi, değerlendirilmesi gereken çok fazla kriter var ancak gördüğünüz gibi mal sahibi ve kiracının aynı anda mutlu olabilmesi mümkün…