Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Haberler

Istanbul

5 Adımda Ofislerde Verimliliği Artırmak Mümkün

Ofislerde verimliliği artırırken 2017 yılına da damgasını vuracak 5 ofis trendi...


2017’ye taze bir başlangıç yapmanın ve yoğun gündem ile başa çıkmanın koşuşturmasıyla işlere sıkıca sarılmışken, ofisiniz verimliliğinize ne kadar katkıda bulunuyor bilmiyoruz ama ofisler hakkında yapılan güncel araştırmalar şunu açıkça ortaya koyuyor: “Ofisler çalışanlarını tüm gün boyunca hareket etmeye teşvik edecek esnek alanlara sahip olmalı.”

Hizmet alanı gereği ofislerdeki trendleri yakından takip eden ve henüz birkaç ay önce ofis değişikliği yaparak süreci deneyimleyen bir firma olarak “Bu konuda söyleyecek çok şeyimiz var” diyebiliriz. Evet, şirketler için taşınmak -  özellikle de İstanbul’da – zor ve ince hesaplanması gereken bir süreç. Ancak doğru adımlar atılırsa taşınmanın getirdiği yenilikler ve kolaylıklar aynı zamanda şirketinizi de başarıya taşıyabilir.

Ofisler hakkında 2016’da dünyada bir trend olan, 2017’de de Türkiye’yi etkisi altına almasını beklediğimiz en önemli konu - wellness trendi de dikkate alınarak - tabii ki ‘çalışanları tüm gün boyunca hareket etmeye teşvik edecek esnek alanlar’. Güneş ışığını engelleyen duvarlar ve departmanlar arası kopukluğa neden olan bölmelerle vedalaşmak da bir diğer önemli konu. Çalışanların sosyal hayatları için bir yatırım olan sosyal alanları artırmak ise gelecek yılın olmazsa olmazları arasında… 2017 yılına damgasını vuracak ve daha da önemlisi ‘ofis hayatınızı güzelleştirip, çalışmalarınızın daha verimli olmasını sağlayacak’ diğer trendleri sizin için derledik: 

TREND #1: Kabloları Ortadan Kaldırmak

Kablolar, elektronik cihazlar, dosyalar ve kişisel eşyalar ile dolu bir masa ne kadar özel bir tasarıma sahip olursa olsun, sadece ‘dağınık bir masa’ olarak akıllarda kalır. Kurumsal dünyada estetik bir ofise sahip olmak için duvarların, masaların ve rafların göze hitap etmesinden de öte, kablosuz hayat olmazsa olmazlardan biri. Ofisler için üretilen kablosuz çözümler günümüze ve geleceğe yapılan büyük bir yatırım niteliğinde. Kablosuz ofis konseptini hayata geçirmenizi sağlayacak altyapı sistemleri ve cloud teknolojisi ile verilerinizi daha dayanıklı ve ekonomik bir şekilde saklamanın yanında, çalışanlarınıza da daha özgür çalışma imkânı sunabilirsiniz. Sabit bir masaya kablolar ile bağlı olmayan çalışanlar şüphesiz çok daha verimli sonuçlar üretecektir.

TREND #2: Dışarıyı İçeri Taşımak

Doğanın tasarımdaki yeri su götürmez bir gerçek. Ofis tasarımlarında ise tahta panel uygulamaları, işlenmiş beton zeminler ve doğa desenli duvar kaplamarı her geçen gün daha popüler hale geliyor. Kendine özgü bir bitki örtüsüne ev sahipliği yapan ‘yaşayan duvarlar’ gibi orijinal uygulamalar da hızla çoğalıyor. Geçtiğimiz yılın en başarılı ofis tasarım çalışmalarına göz attığımız zaman, bu çalışmaların ‘dışarıyı içeri taşıma’ trendinden yola çıkarak oluşturulduğunu görüyoruz. Doğa ile entegre olan ofisler çalışanlara daha taze bir çalışma atmosferi sunmanın yanında samimiyeti, sağlıklı yaşamı ve ev konforunu da beraberinde getiriyor. Yakın geçmişte filizlenen doğasever ofis trendi 2017 yılında güçlenerek yayılmaya devam edecek gibi görünüyor.

TREND #3: Çok Amaçlı Çalışma Alanları

Günümüzün ofisleri her an daha teknolojik hale gelirken hiç olmadığı kadar da hızlı bir değişime uğruyor. Birçok mimar, ürün tasarımcısı ve dizayn profesyoneli, geçtiğimiz 20 yılda tasarım trendlerinin hiçbir dönemde olmadığı kadar hızlı değiştiğini belirtiyor. Geçtiğimiz 20 yıl, ‘cubicle’ adı verilen küçük çalışma hücrelerinin tarih olmasından, sabit çalışma masalarının geçmişte kaldığı bir ofis kültürüne kadar birçok yeniliğe tanıklık etti. Henüz tüm yöneticiler ofislerinden vazgeçerek bu çok amaçlı çalışma alanlarına uyum sağlamayı tercih etmese de, hatırı sayılır sayıda kurumsal firma yöneticisi kendisine ait olmayan ve her gün yeri değişen masalarda çalışarak daha proaktif bir çalışma disiplinini benimsedi. Durum böyle olunca sabit masaların beraberinde getirdiği limitler ortadan kalkarak, iç mimar ve ürün tasarımcıları için daha geniş bir dizayn dünyasının kapıları açıldı. Şirketler pek çok etkinliği de bu yeni geniş alanlarda hayata geçirme imkanı bulmaya başladı.

Işık almayan duvarlar ardına konumlandırılmış izole toplantı odaları da çok amaçlı çalışma alanları trendi ile tarihe karışmaya hazırlanıyor. Yaratıcılığı ve verimliliği limitleyen toplantı odaları yerine yeni nesil ofislerde büyük oval masalar ile daha sık karşılaşmaya başlıyoruz. Bu yenilikler yayıldıkça, cam duvarlar sayesinde dış ortamdan izole olmadan, yüksekliği artırılabilen masalarla istendiğinde ayakta da yapılabilen toplantılarla, verimliliğin yüzde 30 arttığını ve toplantı sürelerinin kısaldığını daha sık gözlemleyeceğiz.

TREND #4: Renkli Bir Organizasyon

Araştırmalara göre; çalışma alanlarını renklere göre organize etmek çalışanların fikir ve düşüncelerinin de daha düzenli ve renkli olmasını sağlıyor. Yine bu alanda yapılan bilimsel çalışmalar ofis ve ürün tasarımlarında kullanılan renklerin çalışan mutluluğunu, verimliliğini ve yaratıcılığını artırdığını gösteriyor. Kurumsal ofis tasarımlarının hızlı bir değişimden geçtiği son yıllarda görüyoruz ki farklı firmalar, kurumsal kimliklerine uygun olarak çalışanların ve ofisin enerjisini açığa çıkaracak renkleri beklenmedik şekillerde ofis tasarımlarına daha çok entegre etmeye başladı. 

TREND #5: Farklı Dokuların Bir Araya Gelmesi

Yeni nesil ofislerin oluşumunda gündeme gelen mühim konulardan biri de ‘sağlıklı’ ofisler, bir diğer adıyla wellness. Wellness konsepti ofislere taşındığında, sadece ofisin içinde yeşilin ve spor imkânlarının olması değil, aynı zamanda ergonomik mobilya seçimi, çalışanların sağlığını ön planda tutan havalandırma ve ışıklandırma sistemleri gibi konular da gündeme geliyor. Bir çalışma gününü daha çok bilgisayar başında geçiren finans ekibi için doğru ergonomide mobilya seçilmesi ya da gün boyu yoğun içerikli belgeler ile ilgilenen bir hukuk ekibi için ideal aydınlatmanın uygulanması da farklı dokulardaki ürünlerin bir araya gelmesini sağlıyor.  ​