Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Haberler

Istanbul

Dünya Şehirlerinden İlginç Belediye Uygulamaları

Akıllı bina alt yapıları, ihtiyaçlar doğrultusunda şekillenen inovatif ulaşım sistemleri ve kentsel dönüşüm derken günümüzün şehirleri, birçok yeni uygulamaya aynı anda adapte olmak zorunda kalıyor.


​Akıllı bina alt yapıları, ihtiyaçlar doğrultusunda şekillenen inovatif ulaşım sistemleri ve kentsel dönüşüm derken günümüzün şehirleri, birçok yeni uygulamaya aynı anda adapte olmak zorunda kalıyor. Bu çerçevede hazırlanan uzun vadeli projeler tamamlanana kadar mevcut sorunları çözmek ve kent sakinlerine daha huzurlu bir hayat sunmak için alternatif yollar arayan belediyeler ise adeta bir yaratıcılık yarışı içindeler. İşte ilginç çözümler: 

Pekin: Plaka Numaran Tekse Havayı Kirletme!

Çin’in başkenti ve Şangay’dan sonra en büyük ikinci şehri olan Pekin’de hava kirliliği önemli sorunlardan biri. Pek çok kişinin evden çıkarken maske takmak zorunda hissettiği Pekin’de, hava kirliliğinin belirlenen seviyenin üzerine çıktığı günlerde araç sahiplerinin sadece yarısı trafiğe çıkabiliyor. Bazı günler plaka numarası tek sayıyla biten araçların, bazı günler de plaka numarası çift sayı ile biten araçların trafiğe çıkmasına izin verilerek yoğun hava kirliliği belirli ölçüde azaltılmaya çalışılıyor. 

Kopenhag: Arabası Olan Giremez! 

Danimarka’nın Kopenhag şehrinde araçsız bölgeler 1960’lı yıllarda yapılanmaya başladı. Araç girişinin izin verilmediği bu bölgeler 70 yılı aşkın bir süredir hızla genişliyor. Bu sayede Kopenhag, Avrupa’nın araç kullanım oranı en düşük şehri oldu. Ayrıca Avrupa’daki en geniş bisiklet yolu ağı yine Kopenhag’da.

Seul: Trafik Altyapısını GPS Şekillendiriyor!

Seul’de taksi ve otobüslere takılan GPS cihazları, sağladığı detaylı veri akışıyla trafik ışıklarının, hız limitlerinin ve toplu taşıma saatlerinin belirlenmesinde kullanılıyor. GPS cihazlarından gelen verilere göre baştan şekillenen trafik altyapısı, gerçek zamanlı olarak takip ediliyor ve ihtiyaca yönelik çözümler üretiliyor. 

Londra:  Kredi Kartınız İle Otobüse Binebildiğiniz Bir Hayat!

Londra’da yolcular okut-geç adı verilen bir sistem ile kredi kartlarını kullanarak toplu taşıma araçlarını kullanabiliyor. 2003 yılında kullanıma giren ve bir nevi Londra’nın Akbil’i/Kentkart’ı olan Oyster Card’ı sollayan okut-geç sistemi, yolcuları ‘Akbil’im bitmiş’ derdinden kurtarmış durumda. Bu sistem dünyada da bir ilk olma özelliğine sahip. 

Frankfurt: Kadınlara Özel Otopark 

Frankfurt’taki ‘kadınlara özel’ otopark alanları ilk kez duyurulduğunda büyük ilgi toplamıştı. 2015 yılında hayata geçen proje oldukça cinsiyetçi bir uygulama olarak nitelendirilse de kent sakinleri tarafından büyük ilgi görüyor. Söz konusu otoparklar kadın sürücülerin güvenliğini artırmak için benzerlerine kıyasla biraz daha büyük alana ve güvenlik kameralarının yakınına konumlandırılmış. Frankfurt’taki park alanlarının sadece yüzde 5’i kadın sürücüler için ayrılmış olsa da Almanya’nın bazı bölgelerinde bu oran yüzde 30’a kadar çıkabiliyor.