Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Haberler

Istanbul

Dünyanın en gözde sokaklarında yeni yıl heyecanı​

Zamanlaması farklı olsa da hemen her kentte havai fişekler ve müzikle renklenen sokak partileri birçok kişinin yeni yılı karşılamak için buluşma noktası diyebiliriz. İşte görkemli yılbaşı kutlamalarıyla tüm dünyanın ilgisini çeken bu buluşma noktaları


Yılın son günü ya da yeni yıl arifesi olarak anılan 31 Aralık, sadece ülkemizde değil tüm dünyada ailelerimiz ve sevdiklerimizle bir araya gelerek keyif ve heyecanla kutladığımız bir gün. Fakat yeni yıl saat farklı nedeniyle tüm ülkelerde aynı anda kutlanamıyor. Büyük Okyanus’un göbeğinde takımadalardan oluşan Kiribati yeni yılı ilk karşılayan ülke. Kiribati’yi ise bir saatlik farkla Yeni Zelanda’nın Auckland kenti takip ediyor. Yeni yıla en son giren bölgeler ise ABD’ye bağlı Baker ve Howland Adaları oluyor. 

Zamanlaması farklı olsa da hemen her kentte havai fişekler ve müzikle renklenen sokak partileri birçok kişinin yeni yılı karşılamak için buluşma noktası diyebiliriz. Görkemli yılbaşı kutlamalarıyla tüm dünyanın ilgisini çeken bu buluşma noktalarına bir göz atalım; 

Sidney, Avustralya

Her yıl ekranlarda yeni yıla giren ilk şehirlerden biri olarak izlediğimiz Sidney, uzun soluklu ve renkli havai fişek gösterileriyle dünyanın en popüler yeni yıl kutlamalarına ev sahipliği yapıyor. 2013 yılında bir milyarı aşkın kişi kentin belli noktalarında ve ekranlarda Sidney Opera Binası ve Harbour Köprüsü üzerinden atılan havai fişek gösterisini izledi. 12 dakikalık gösteriyi izlemek için, opera binasının yanındaki nehir kenarına 1.6 milyon kişi toplandı. Toplamda 7 tonluk havai fişek kullanıldı. 

Tokyo, Japonya

Japonya’da yeni yıl kutlamaları beraberinde yıllardır değişmeyen gelenekleri de getiriyor; daha sağlıklı ve mutlu bir yıl için yeni yıl yemeği olarak karabuğday makarna servis edilirken, tapınak çanları tam 108 kez çalınıyor. Ayrıca yeni yılda daha güçlü olmak için tüm halk gün doğumuna kadar sokaklarda yeni yıl kutlamalarına katılıyor. 

Hong Kong, Çin

Çin yeni yılı ya da ulusal gün kutlamaları kadar görkemli olmasa da Hong Kong’da da yeni yıl kutlamaları oldukça renkli geçiyor. Kentin merkezindeki Causeway Bay ve Tsim Sha Tsui’de toplanan kent sakinleri için liman kıyısında yeni yılı kutlamak bir gelenek haline gelmiş. Hong Kong’daki ‘The Times Square’ alışveriş merkezi ise New York’taki Times Meydanı kutlamalarının benzerlerini hayata geçirerek yılın en renkli yılbaşı etkinliğini organize ediyor. Mong Kok, Tsuen Wan, Sha Tin ve Kwun Tong bölgelerindeki dev ekranlarda ise görkemli yılbaşı kutlamaları sergileniyor. 

Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri

Dubai’deki büyük yeni yıl kutlamaları ise gelenek haline geldi. Geçtiğimiz yıl 6 dakikada 500 bin tane havai fişek ile yeni yılı kutlayan Dubai, gelmiş geçmiş en büyük ateş gösterisini gerçekleştirerek Guinness Rekoru’na imza attı.  Dünyanın en pahalı oteli Burj Al Arab ve dünyanın en uzun binası Burj Khalifa’ya ev sahipliği yapan Dubai’deki Jumeirah Beach, renkli yeni yıl kutlamalarının önemli adreslerinden biri. Burj Khalifa’nın Burj basamaklarında gerçekleşen müzik performansı ve Burj Gölü etrafındaki su, ışık ve ateş gösterileri en çok ilgi çeken şovlardan bir kaçı. 

Berlin, Almanya

Milyonlarca kişinin katılımıyla, Berlin her yıl Avrupa’nın en büyük yeni yıl kutlamalarını gerçekleştiriyor. Yeni yılda kent sakinlerinin toplandığı nokta Brandenburg Kapısı’nda gece yarısı havai fişek gösterileri gerçekleştiriliyor ve Berlin halkı, Sekt adı verilen geleneksel içecek ile yeni yıla kadeh kaldırıyor. Yeni yıl kutlamalarının bir başka geleneği de Türkiye’deki ‘kurşun dökme’ âdetinin bir başka versiyonu olan Bleigiessen. Soğuk suya eritilmiş kurşun dökerek gerçekleştirilen Bleigiessen’e göre kurşunun suya döküldükten sonra aldığı şekil, yeni yılın sizin için nasıl geçeceğini anlatıyor. Örneğin kalp veya yüzük şekli yeni yılda gerçekleşecek bir evliliği temsil ederken, kurşunun gemi şeklini alması seyahati, hayvan şekli alması ise bereketi ifade ediyor. 

Edinburgh, İskoçya

Yeni yıl kutlamalarıyla ünlü olan İskoçya’nın Edinburgh kentinde yüzbinlerce kişi soğuğa aldırmadan Hogmany’e gidiyor. 30 Aralıkta yakılan bir meşale ile başlayan şenlikler, sokak partileri, havai fişek gösterileri ve kent sakinlerinin kol kola girerek ünlü İskoç şair Robert Burns’ün yazdığı Auld Land Syne şarkısını söylemesi ile devam ediyor.  Yeni yılın ilk dakikalarına evde girmeyi tercih edenler ise saatin on ikiyi vurmasıyla beraber geleneksel tatlıları ile komşularını ziyaret ediyor.   

Londra, İngiltere

Londra’lıların yeni yılda buluşma noktası London Eye ve Big Ben saat kulesine ev sahipliği yapan River Thames. Londralı’ların yeni yıla girerken saniye sayma geleneğine ünlü saat kulesi Big Ben’in çanları da eşlik ediyor. Yeni yılı kutlama şenliklerine 2000 yılında ilk kez gerçekleştirdiği 10 dakikalık havai fişek gösterisi ile katılan Londra’da, günümüzde 700 bin kişi soğuk havaya karşın kutlamalara katılıyor. En popüler sokak partisi destinasyonları ise Trafalgar ve Parliament Meydanı. 

New York, ABD

New York’luların da yeni yılı karşılamak için ilginç bir geleneği var; neon ışıklarıyla parlayan Times Meydanı’na doluşan kalabalık yılın son dakikasında yeni yıl topunun düşmesi için geri sayıma başlıyorlar. 43 metre uzunluğundaki bir direğin tepesine konumlandırılmış yeni yıl topu, geri sayımla beraber 60 saniyede 43 metre aşağı inerek direğin dibine ulaşıyor. Yeni yıl topunun yere dokunmasıyla beraber saat 12’yi vuruyor ve havai fişek gösterileri başlıyor. Özellikle son yıllarda yeni yıl kutlamalarına canlı müzik performansları da eklendi; 1 milyon kişinin toplandığı Times Meydanı’nda dünyaca ünlü starlar yılbaşı gecesi sahne alıyor. 

San Francisco, ABD

Birçok kişi kendine ‘yeni yılda spora başlayacağım’ sözü verse de San Francisco’luların daha farklı bir yaklaşımı var; San Francisco’da yılbaşı kutlamaları 6, 12 veya 24 saat süren koşulardan oluşuyor. Yılbaşını koşarak kutlamayı tercih edenler San Francisco Bay, Golden Gate Köprüsü ve Alcatraz Adası manzarasının da keyfini çıkarma fırsatı buluyor. Yeni yılı daha sakin kutlamayı tercih edenler içinse göl kenarında ya da botlardan izlenebilen rengarenk havai fişek gösterileri gerçekleşiyor.  

Rio de Janeiro, Brezilya

Yeni yıl, ya da Portekizce tabiriyle Ano Novo, Brezilya’daki en önemli günlerden biri ve bir sonraki karnavala kadar sürecek yaz tatilinin de başlangıcı olarak kabul ediliyor. Bu özel günü Rio de Janeiro’da geçiren 2 milyon kişi yeni yılda kendilerine şans getirmesi için beyaz giyinerek Copacabana sahiline iniyor ve görkemli havai fişek gösterilerini izliyor. Samba bandoları ve canlı müzik eşliğinde denizin keyfini de çıkaran Brezilya halkı bu sayede geride kalan yılın yükünden temizlendiği inanışında. Aynı zamanda denize ufak değersiz takılar bırakan halk, eğer takılar denizde kaybolursa dileklerinin gerçekleşeceğine inanıyor.