Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Haberler

Istanbul

Ofislerde ‘Nefes Alma Alanları’ Yaratmanın 7 Yolu

İşler yoğunlaştığında veya toplantılar üst üste çakıştığında hepimizin biraz nefes almaya ihtiyacı olmuyor mu?  Çalışanları için nefes alma imkanını yaratan kurumlar sadece çalışanını kazanmıyor; aynı zamanda verimliliğini de ciddi oranda artırıyor.


İşler yoğunlaştığında veya toplantılar üst üste çakıştığında hepimizin biraz nefes almaya ihtiyacı olmuyor mu? Bu kimimiz için 5 dakikalık bir sosyal medya arası olabilir; kimimiz için de zihnin duraklamasını sağlayıp odaklanmayı artıracak 17 dakikalık bir kahve molası. Bugün, çalışanları için bu nefes alma imkanını yaratan kurumlar sadece çalışanını kazanmıyor; aynı zamanda verimliliğini de ciddi oranda artırıyor. 

JLL Çalışma Alanı Stratejisi Direktörü John Symes de işten kısa bir süreliğine de olsa uzaklaşmanın, çalışanlara yaratıcı bir şekilde düşünme imkânı sunduğunu söylüyor ve önemli bir konuya dikkat çekiyor: “İyi bir mola odasının nasıl olacağı kurumun kültürü ile yakından ilgili.”

LinkedIn gibi eğlence ve dinamizmi kendisine kültür edinen kurumlar, çalışanlarına eğlence katında gizli bir ‘pub’ sunarken, sağlık ve iyi yaşamı kurum kültürü haline getiren kurumlar meditasyon alanları yaratabiliyor. Bu tür alanlara ne kadar yatırım yapıldığı ve büyüklükleri de kurumdan kuruma göre değişiklik gösteriyor. Mesela Infosys gibi bir dünya devi, bowling oynamak için koca bir alan yaratırken, daha küçük ölçekli şirketler birlikte yemek yeme kültürünü desteklemek için mutfaklarına toplu yemek yenecek masalar koyuyor. 

Bu örneklerden yola çıkarak çalışma alanı stratejisi uzmanlarımıza “Bir ‘nefes alma’ alanını muhteşem yapan şey nedir?” diye sorduk. İşte çalışanınıza nefes aldıracak ipuçları:

1. Mis gibi bir kahve, taze demlenmiş bir çay veya buz gibi bir soğuk içecek: Yapılan anketlerde bu hususun birinci sırada yer aldığının altını çizen uzmanlar, “Bu işin ideal olanı tabii ki bir barista hizmetidir, ya da en azından enfes kahveler sunan iyi bir kahve makinesidir. Hatta aslında bazıları için fıçı biradır” diyor.

2. Gün ışığı ve güzel bir manzara: Araştırmalar gün ışığından yararlanan çalışanların daha iyi uyduğunu ve daha sağlıklı olduğunu gösteriyor. Hatta dış alana çıkış imkanı ya da özel bir bahçe olması çalışanları daha da mutlu ediyor. 

3. Yemek yiyecek bir yer: Tüm çalışanların bir arada yemek yiyebileceği alanlar oluşturmak hem ekip içi iletişimi, hem de dayanışmayı artırıyor. 

4. Rahatlama alanı: Çalışanlar için sandalye tepelerinden yoga matlarının üzerine geçiş, gevşemenin ve yenilenmenin birebir anahtarı. 

5. Yaşayan alanlar: Oyunlar, yarattıkları tatlı rekabet sayesinde çalışanları birbirlerine daha da yakınlaştıran önemli araçlar. Bain and Company’nin ofisinde bilardo, Airbnb’ninkinde ise pinpon oynanıyor. 

6. Alanlar arasında kesin ayrımlar: Çalışma alanları ile nefes alma alanlarını birbirinden renklerle de olsa ayırmak önem arz ediyor. Bu sayede sessiz bir sözleşme okuyan bir çalışan, playstation’da kıyasıya maç yapan ekip arkadaşlarının gürültüsünden etkilenmiyor.

7. TV ekranları: Konuya ilişkin olarak Symes, “Özellikle çok kişinin çalıştığı büyük şirketlerde kısık sesle de olsa çalışan ve haber, güncel olaylar ve spor haberlerini gösteren bir televizyon, birbirini tanımayan pek çok çalışan için sohbet imkanı olabiliyor” dedi.  

Kurum Kültürünü Söyle Sana Dinlenme Alanını Söyleyeyim 

Dinlenme alanlarına yönelik ideal yapı böyleyken, bu alanların çalışanların verimliliğini olumsuz yönde etkileyeceğine dair tartışmalar bizi yine kurum kültürü konusuna geri götürüyor. Uzmanlara göre; “Sürekli yerinde olma durumunun ödüllendirildiği şirketlerde, çalışanlar tabii ki bu alanları kullanmayacaktır. Çünkü yöneticilerinin onları çalışmıyormuş gibi düşüneceğinden korkacaktır.”

Dinlenme alanları ideal dünyada tüm kurumlar için daha açık ve özgür bir ortama geçiş sürecini hızlandırabilir; ama önemli olan dinlenme alanlarının kurumun kültürünü yansıtması… Söz konusu alanlar o kurumun önemsediği öncelikler üzerinden kurgulanırsa, çalışanlara gerçekten nefes aldırır ve başarılı olur.