Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Haberler

Istanbul

Gelecek on yılın değişmeyecek trendi: Wellness

Hızla değişen dünyamızda trendlerin de ömrünün kısaldığını ve hiçbir şeyin uzun süre kalıcı olamadığını hep birlikte gözlemliyoruz. Ancak emin olun ki ‘sağlıklı olma’ veya ‘wellness’ trendi en az 10 yıl daha popülerliğini koruyacak.


​Bu konu, kendi geleceğimi ve ailemi düşündüğüm için gösterdiğim bireysel ilgimin dışında, son dönemde kurumsal hayatımın da ilgi odağında. ‘Wellness’, sağlıktaki farkındalık ve gelişimle birlikte önemli bir kavram olarak gayrimenkul sektörüne de girmiş bulunuyor. Öyle ki bu trendin iki önemli endüstriyi, gayrimenkul ve sağlık sektörünü,  bir araya getirmesi bekleniyor.

Nasıl beklenmesin ki... Tüm dünyada kent merkezlerinin nüfusuna her yıl 60 milyon kişi ekleniyor. Artan nüfus ve yoğun şehir hayatı ile birlikte pek çoğumuz içsel huzur arayan, yoga yapan, fitness tutkunu, organik beslenen, telefonda sağlık uygulamaları ile gününü takip eden bireyler haline geldik. Şirketlerin inşaat emlak birimleri ve insan kaynakları birimleri de çalışanları sağlıklı yaşamaya teşvik etmek, çalışan sadakatini ve yaratıcılığı artırmak için şirket çalışma ortamlarında yeniliklere gitmeye, kurumsal süreçlerine ‘wellness’ ile ilgili projeler eklemeye başladı. Bu projeleri herhangi bir binada gerçekleştirmek her zaman mümkün olmuyor. Hal böyle olunca binaların tasarım sürecine uluslararası geçerliliği olan LEED ve BREAM sertifikalarından sonra şimdi de WELL sertifikası eklendi. 

WELL sertifikasına sahip ofisler, çalışanların günlük ihtiyaçlarını düşünerek, onları tasarımın merkezine yerleştiriyor. İnsan sağlığı ile yapı arasındaki ilişkiyi onarmayı, iyileştirmeyi ve içselleştirmeyi amaçlıyor. Binanın kendisiyle ilgilenmek yerine, binanın içindeki kişilerin yaşadığı deneyimle ilgileniyor. Uluslararası WELL Bina Enstitüsü (IWBI) tarafından sunulan sertifika, su, hava, gıda, aydınlatma, fitness, konfor ve zihin olmak üzere 7 kategoride düzenleniyor. Enstitünün amacı binalarda ‘Sağlıklı Olma’ ve ‘Sürdürülebilirlik’ ilişkilerini güçlendirirken, sağlık endüstrisindeki yenilikleri de daha sağlıklı binaların tasarlanması için kullanmak. 

WELL sertifikası ile öne çıkan ‘sağlık odaklı binalar’ yaklaşımını biraz daha açıklamanın faydalı olacağını düşünüyorum. WELL sertifikasının yardımıyla, binalardaki iç ortam hava kalitesinin insan sağlığına daha uyumlu bir şekilde optimize edilmesi ve tasarlanması sağlanıyor. WELL, binalar ve yapı malzemelerinden yayılan tehlikeli maddelerin ve emisyonların yetersiz havalandırmayla birleşip ciddi sağlık problemlerine yol açmasına engel olurken, iç ortam kirleticilerine (biyolojik ve kimyasal kökenli) maruz kalma sonucunda ortaya çıkan bazı önemli sağlık sorunlarına (baş ağrısı, bulantı, ve yorgunluk) kalıcı ve yapısal çözümler üretiyor.

Sizin de iş hayatında deneyimlediğiniz gibi, çalışma ortamlarındaki hava kalitesinin yanı sıra, çalışan üretkenliğini olumlu etkileyen diğer bir konu da aydınlatma kalitesi. Gün içerisinde maruz kaldığımız, ışığın vücut saatimiz üzerindeki etkisi oldukça fazla. Tenimize temas eden ışık, uyarıcı etkisi gösterebiliyor. Ofis alanlarında kullanılan yapay aydınlatma sistemlerine uzun süre maruz kalmanın metobolizmayı canlandırdığı ve üretkenliği artırdığı saptanmış durumda. İnsan sağlığını mimari tasarımın merkezine koyan ‘WELL’ sertifikasına sahip ofisler ile doğal ve daha iyi aydınlatılmış alanlar yaratılıyor. Böylece, ofisler daha ferah ve daha üretken alanlar olarak dizayn edilmiş oluyor.

Bizler de bu  gelişmekte olan ‘wellness’ odaklı yeni bakış açısı doğrultusunda, ‘Enerji Yönetimi’ ve ‘Sürdürülebilirlik’ ile ilgili yaptığımız çalışmaların yanına ‘Wellness/Sağlıklı Olma’ kavramını ekledik. Pek çok müşterimiz için yaptığımız süreç iyileştirme çalışmalarında, ‘wellness’ konusunda da operasyonel ve taktiksel çözümler sunuyor ve iyileştirme önerilerinde bulunuyoruz. 

Kendi hayatımızda ‘wellness’ odaklı olurken, iş ortaklarımızın yaşam alanlarını da ‘wellness’ odaklı dönüştürmek üzere projeler üretmeye devam edeceğiz.​​

Evrim Ay

JLL Türkiye IFM Bölge Direktörü