Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Haberler

Istanbul

Annelerin aklı evde değil, ofiste kalmalı

JLL Türkiye Ofis Kiralama Yardımcı Direktörü Mahir Mermer, Anneler Günü’ne özel olarak, çalışan anneler için ofislerimizi nasıl cazip hale getirebileceğimizi anlattı: annelerin aklı evde değil ofiste kalmalı...


​Doğum yapan kadınların yüzde 25’inin işe geri dönmediğini biliyor muydunuz? Açıkcası ben Harvard Business Review tarafından yayınlanan bir araştırmanın sonuçlarını okuyana kadar bu rakamın bu kadar yüksek olduğunu bilmiyordum. 

Kimi anneler çocuğuna bakacak biri olmadığı için zorunluluktan, kimi anneler ise çocuğunun büyümesine daha yakından tanıklık etmek için kendi arzusuyla işe geri dönmüyor. Ancak aslında işe dönüş yolunu kapatan en büyük nedenler arasında annelerin “Çocuğumu emzirirken sorun yaşarım”, “Çocuğuma gerekli özeni gösteremem” gibi korkuları yer alıyor. Anneler, işe geri dönerlerse akıllarının evde, bebeklerinde kalacağını düşünüyor.

Çünkü anneler bebekleri henüz 6 aylık olmadan işe dönmek zorunda kalıyorlar. İş yerinde süt sağamıyorlar, sağsalar saklayamıyorlar. Süt izinlerini gerektiği gibi kullanamıyorlar. Birçok işveren, emziren annelere kanunun öngördüğü hakları bile kullandırtmıyor. 

Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü’nün, bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesini, sonrasında da bebek 2 yaşına gelene kadar ek gıdalarla birlikte anne sütü ile beslenmeye devam etmesini önerdiğini artık duymayan kalmadı. Hal böyle olunca bir annenin bu uyarılara kulak asmamasını nasıl bekleyebiliriz ki?

Annelerin bu kaygılarını  azaltmak ve işe dönüş yollarını açmak için elbette en büyük rol devlete düşüyor. Ancak şirketlerin de elini taşın altına sokması ve bu konuda belirli adımları atması, kadınların iş dünyasındaki değerli varlıklarını korumak için büyük önem taşıyor. Çocuk yardımı, ve çocukları da kapsayan sigorta gibi hizmetler zaten olmazsa olmazlarımız. Bunun yanı sıra emzirme odaları oluşturmak, esnek çalışma saatleri ve home office çalışma imkanı yaratmak, geri-dönüş koçluğu programları oluşturmak, geçici süre yarı zamanlı çalışma hakkı vermek gibi yeniliklerle anne dostu şirket haline dönüşmek atılacak en güzel adım olacaktır. Böylece daha çok kadın doğum sonrasında ofisine dönmek isteyecek ve anneler için işe dönüş süreci kolaylaşacaktır.

Yoğun iş gündeminin arasında şirket sahiplerinin ve yöneticilerinin dikkatini çalışan annelerin ihtiyaçlarına çekmeye çalışmak oldukça zor. Ancak en azından yeni ofis arayışında ya da ofisini yenileme hazırlığında olan şirketler açısından hazırlıklara konforlu bir emzirme odası eklemek çok da zor olmasa gerek. Kapısı içerden kilitlenebilen, rahat bir koltuk ile rahatlatıcı öğeler barındıran ve sütleri saklamak için küçük bir buzdolabı olan küçük bir oda...

Bizler çalışan annelerin ihtiyaçlarına ne kadar iyi cevap verirsek, anneler işe dönmek için o kadar hevesli olacak, işe dönüyor diye de suçluluk duymayacak. Ofislerimiz öyle bir hale gelecek ki, annelerin aklı evde değil ofiste kalacak.

Unutmamak gerekiyor ki, en büyük yatırım insana yapılan yatırım. Bu alana yapılan ufak yatırımlar sadece çalışan anneler için değil, geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımız içinde de yapılmış olacak.