Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Haberler

Istanbul

Alışveriş ve Yemek: Mükemmel Evlilik

​​Grand Pera’da gerçekleşen etkinlikte konuşmacı olan JLL EMEA Yeme-İçme Danışmanlığı Lideri Jonathan Doughty, yeme-içme alanlarının AVM’lerle uyum içinde olması gerektiğini anlattı, alışveriş ve yemek ilişkisini “mükemmel evlilik” olarak tanımladı.


Yeme-içme sektöründe dünyaca ünlü pek çok markaya danışmanlık yapan JLL EMEA Yeme-İçme Danışmanlığı Lideri Jonathan Doughty, “Beyoğlu Yeniden” konseptiyle hayata geçirilen Grand Pera’da sektör profesyonelleriyle buluştu. Emek Sineması’nda gerçekleştirilen etkinlikte Jonathan Doughty; alışveriş ve yeme-içme sektörü ilişkisini, geçmişten bugüne yaşanan değişimleri ve dünyadaki trendleri anlattı. JLL Türkiye Ülke Başkanı Avi Alkaş ve Grand Pera Genel Müdürü İhsan Salar’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen davette misafirler, restorasyonu kısa süre önce tamamlanan, 1883-1918 yılları arasında en görkemli günlerini yaşayan ve sonrasında kaderine terk edilen 1. sınıf tarihi eser niteliğindeki Cercle d’Orient binasını, açılıştan önce görme imkânı buldu.

Konuşmasında, alışveriş ve yemek ilişkisini “mükemmel evlilik” olarak tanımlayan Jonathan Doughty, yeme-içme alanlarının alışveriş merkezleriyle nasıl bir uyum içinde olması gerektiğini anlattı. Jonathan Doughty, Yeme-içme sektörü, EMEA bölgesinde ve özellikle Türkiye’de güçlenerek gelişiyor. Bu bölgede AVM’lerdeki yeme-içme alanları son 10 yılda metrekare olarak neredeyse iki katına çıktı. Önümüzdeki 5-10 yıl boyunca da bu trendin devam etmesini bekliyoruz. Bu eğilim önemli bir potansiyel anlamına geliyor ancak gastronomi markalarının asla unutmaması gereken noktalar var. Bu yeni dünyada; sunduğu deneyimle hafızalarda iz bırakan, albenisi ve bir kimliği olan, orijinal ve en önemlisi ‘arzulanan’ unsurları içeren ve perakendenin ritmiyle bütünleşerek mağazaların ihtiyaçlarına cevap verebilen yeme-içme alanları farklılaşacak.” dedi. Alışveriş ve yemeğin evlilikle benzeşen yolunu anlatan Jonathan Doughty, “Mekân, ilk buluşmada hayranlık uyandırmalı, ziyaretçiler bir daha gelmek istemeli ve kusursuz bir deneyimle sadakat sağlanmalı” dedi. Jonathan Doughty sözlerine şöyle devam etti: “Herkes iyi bir yeme-içme deneyimi yaşamak ister. AVM sahipleri bunu sağlamak için, hem perakende ve yeme-içme markaları hem de ziyaretçilerle yoğun iletişim halinde olmalı, her birinin ne istediğini bilerek hareket etmeli. Tüm tarafların birbirinden beslenebilmesi, sürdürülebilirlik için çok önemli.” Trendlerin önünde olmak, buluşma noktası olabilecek sosyal alanlar yaratmak ve her zaman taze kalabilmek için çok çalışmak gerektiğini belirten Jonathan Doughty, Grand Pera’nın dünya tarafından tanınacak kalite ve özellikte bir yer olacağını vurgulayarak, “Özellikle Senfoni Orkestrası konserinden çıkanların gözyaşları içinde kalacağına bugünden bahse girebilirim…” diyerek sözlerini tamamladı.

Etkinlik mekânı olarak Grand Pera’yı tercih eden JLL’e teşekkür eden Grand Pera Genel Müdürü İhsan Salar ise “Bu keyifli sohbet, Beyoğlu’na yeni bir soluk getireceğine inandığımız Grand Pera’ya çok yakıştı. Eski ile yeninin mükemmel armonisi Grand Pera’da; Cercle d’Orient binasının görkemi ve zarafetiyle birleştirilmiş çağdaş mimari, sadece İstanbullulara değil, dünyaya da bir model sunacak. Bu zarafeti lezzet kalitesiyle buluşturarak, yabancı konuklarımızı da düşünerek ‘Food Lounge’ olarak tanımladığımız gastronomi katında eşsiz bir yeme-içme deneyimi sunacak. Kültür ve sanata değer veren, İstanbul’u hissederek yaşayan, seçkin bir gastronomi kültürüne sahip olan yaklaşık 25 milyon ziyaretçiyi, her yıl Grand Pera’da ağırlayacağız. Bu sohbeti gerçekleştirdiğimiz Emek Sineması’nda, Anadolu Ateşi gibi etkileyici gösterilerin yanı sıra İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ve Devlet Opera ve Balesi gibi eşsiz sanat kurumlarının gösterilerine ev sahipliği yapacağız. Özel tiyatrolarla birlikte, kamuya ait tiyatroların sergilediği oyunlar da Grand Pera’da yer alacak. Giriş katındaki Madame Tussauds Müzesi ise Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek, her yaştan ziyaretçiye keyifli bir deneyim sunacak. Müzede, tarihi ve kültürel kahramanlar ile geçmişten bugüne sanat, spor ve siyaset dünyasından yaklaşık 60 ünlü isim yer alacak. Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde tarihi bir gezintinin de yapılabileceği müzede, Türkiye’den birçok ismin yanı sıra çok sayıda uluslararası müzik, spor ve film yıldızı da görülebilecek. Grand Pera, İstanbul’un yeni cazibe merkezi olacak.” dedi.

Kaynak: www.foodinlife.com.tr​