Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Haberler

Istanbul

AVM’lerde enerji verimliliği çok önemli

Mülk Yönetimi Direktörümüz Aytaç Özçiçek, AVM’lerde enerji verimliliğinin önemini Mall Report dergisine anlattı: Enerji verimliliği çevresel etkilerin yanı sıra yatırımcının maliyetlerinin düşürülmesi açısından da büyük önem taşıyor.


​AVM projelerinde sürdürülebilirlik ve çevresel etkiler açısından, verimliliği ve performansı en yüksek ürünlerin kullanılmasını tavsiye ettiklerini belirten JLL Türkiye Mülk Yönetimi Direktörü Aytaç Özçiçek, “Faaliyetine devam eden AVM’lerde ise ekonomik ömrünü tamamlayan sistemlerin yenilenmesi için projeler geliştirerek yatırımcılarımıza en uygun seçeneği sunmaya özen gösteriyoruz. Enerji verimliliği, çevresel etkilerin yanı sıra yatırımcının maliyetlerinin düşürülmesi açısından da büyük önem taşıyor” dedi. Enerji tüketimi konusunu çevresel ve ekonomik açıdan değerlendirdiklerini belirten Aytaç Özçiçek, “Bir projeye tasarım ve projelendirme aşamasında dahil olduğumuzda, projenin sürdürülebilirliği ve çevresel etkileri açısından, verimliliği ve performansı en yüksek ürünlerin kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Faaliyetine devam eden AVM’lerde ise yine aynı çerçevede, ekonomik ömrünü tamamlayan sistemlerin yenilenmesi için projeler geliştirerek yatırımcılarımıza en uygun seçeneği sunmaya özen gösteriyoruz. Profesyonel yönetim hizmeti alan AVM’ler, enerji verimliliği konusunda daha bilinçli hale geliyor ve maliyetlerini düşürüyor” dedi. ​

Her proje kendi dinamiklerine göre değerlendirilmeli

Enerji verimliliğine yapılan yatırımların geri dönüş sürelerinin, üzerinde çalışılan sistemler arasında farklılık gösterdiğini belirten Aytaç Özçiçek, “Örneğin; aydınlatma sistemlerinde yapılan yatırımlar, 3-5 yıl aralığında geri dönerken, iklimlendirme için bu süre 1-3 yıl aralığında gerçekleşebiliyor. İklimlendirme ve aydınlatma sistemlerinde kullanılan cihaz, armatür ve otomasyon sistemlerinin yenilenmesinin yanında, mimari yenileme çalışmalarında gün ışığından yararlanma ve ısı izolasyonu konuları öne çıkıyor. AVM’lerin bulunduğu bölgeler, kullanılacak altyapının belirlenmesi ve yenilenebilir enerji kaynakları kullanımı açısından farklılıklar gösteriyor. Bu konuda bir genelleme yapmak doğru olmaz, her bir projeyi kendi dinamiklerine göre değerlendirerek, en iyi çözümlerin uygulanması için çaba gösteriyoruz” dedi. Faal bir AVM’de konfor ve tüketim dengesinin en uygun noktada tutulması gerektiğinin de altını çizen Özçiçek, “Tasarruf etmek adına ziyaretçi konforundan ödün vermek, ticari olarak doğru bir davranış olmaz. Fotoselli musluklar, LED aydınlatma armatürleri ve frekans kontrollü iklimlendirme sistemi araçları en genel uygulamalar arasında yer alıyor. AVM müşterisi denince, akla ilk gelen ziyaretçiler fakat AVM’lerin ziyaretçileri kadar kiracıları da bizim müşterilerimiz. Yüksek verimli ve çevreci sistemlerin kullanılması, kiracılarımızın enerji ve ortak gider maliyetlerine olumlu yönde etki ederken, fotoselli armatürler ziyaretçilerimiz için daha hijyenik ortamlar sağlıyor” diyerek sözlerini sonlandırdı.