Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Haberler

Istanbul

Mobil Çalışmada Yeni Bir Dönem

Teknoloji devi IDC tarafından yaratılan ‘Third Platform’ ile tanışın; cloud sistemler, sosyal ağlar, mobil uygulamalar ve big data analitik entegrasyonu gibi fonksiyonların sanal bir çalışma alanı içinde bulunduğu bir dünya... Yeni mobil çalışma dünyası..


Akıllı telefon ve diğer mobil cihazların yayılımıyla beraber coğrafi sınırların aşıldığını belirten JLL Strateji ve İnovasyon Direktörü Peter Miscovich, Third Platform teknolojisiyle cep telefonumuzdan e-mail göndermekten de öte, ofisimizde yapabileceğiniz her şeyi artık dünyanın herhangi bir yerinde yapabiliyor olmamızın mobil çalışma konseptini tamamen farklı bir seviyeye taşıdığını belirtiyor. 

Bilgisayar üretimi yapan büyük firmaların son günlerde aldığı aksiyonlar da sanal çalışma alanı uygulamasına büyük bir ilgiyle yaklaştıklarının kanıtı. USA Today gazetesinde “Gelmiş geçmiş en büyük teknoloji anlaşması” başlığı ile 67 milyar dolarlık EMC satın almasını duyuran Dell, sanal ofis alanları çalışmalarında yeni bir yolda ilerlemeye başladı.  Dünyaca ünlü haber ajansı Reuters, Dell’in bu değişiklikle, asıl çalışma alanı olan bilgisayar üretimiyle pek ilgisi olmayan ancak hızla gelişen Third Platform bulut teknolojisi,  mobilite ve siber güvenlik alanlarına büyük bir adım attığını vurguladı. 

Gelişen teknolojinin getirdiği zorluklar ve fırsatlar

Third Platform konsepti çalışma alanlarını hatırı sayılır derecede değiştirecek mihenk taşlarına sahip bir konsept. 1950’lerde IBM’in anabilgisayar yapısı First Platform, çalışanların bilgisayarların olduğu tek bir odaya bağlı olduğu bir sistemdi. 1980’lerde ortaya çıkan Second Platform konseptiyle önce masaüstü bilgisayarlar sonrasında ise dizüstü ve tablet cihazlar hayatımıza girdi. Third Platform ise mobiliteyi yani hareket özgürlüğünü çalışma prensibi olarak konumlandırıp büyük ya da bireysel bilgisayarlar yerine bulut teknolojisini tüm veri ve uygulamalar için bir merkez haline getirdi. 

Bu yüzden Third Platform yeni fırsatları gündeme getirirken çalışanlar içinse yeni bir teşvik yarattı. 

Peter Miscovich, Third Platform konsepti geliştirildikçe çalışanların günümüzdekinden daha mobil olacağını belirtirken; firmalar için fiziksel ofis alanlarının her zaman önem taşıyacağını belirtiyor ancak çalışanların ofis dışında da aynı verimlilik ve konfor ile çalışabilmesi sonucu ofis yapılandırmalarının değişime uğrayacağının altını çiziyor.

Third Platform Yeteneği

Gelişen Third Platform konseptinin, bu teknolojiden daha çok teknolojiyi oluşturacak ve geliştirecek kalifiye çalışan talebi yaratarak temiz veri ve analitiklere odaklı yeni bir kültür yaratması öngörülüyor. 

JLL İş Zekası Yöneticisi David Kollmorgern, birçok firmanın ofis alanı stratejileri ve maliyetleri için tahmin analizleri yaptığını, gelecek teknolojiler için bu çalışmaları yatay ve dikey alanda geliştirmeleri gerektiğini belirtiyor. Bu çalışmalar sürecinde sanal çalışma alanları fiziksel ofisler kadar değerlendikçe firmalar doğru zamanda uygulamaya başlamak için tesis ve ofis kullanım oranlarını takip etmeye başlayacak. 

Third Platform konseptinin, Millennial yani Y kuşağının iş dünyasına girmesiyle daha da yaygınlaşacağı öngören Miscovich, jenerasyon faktörünün gelişim için büyük bir artı olduğunu da belirtiyor. 

1946 ile 1964 yılları arasında dünyaya gelen ve Baby Boomers olarak adlandırılan kuşak, ‘iş ofiste yapılır’ felsefesi ile büyümüş ve bu fikre adapte sonuçlar üretmiş bir nesil. Günümüzde iş dünyasına inovatif bakış açıları getiren Millennial yani 1980 ile 2000 yılları arasında dünyaya gelen nesil ise iş ve hayatın dijital bir eksende gerçekleştiğini düşünüyor. Jive Software tarafından yapılan bir araştırmaya göre; Millennial jenerasyonu teknoloji odaklı esnek çalışma ortamında daha verimli sonuçlar üretirken, çalıştıkları firmaya daha bağlı ve sadık oluyor. Bu yüzden, Millennial jenerasyonunun ilgisini çekmek ve onları bünyesine katmak isteyen firmalar Third Platform teknolojisinin ofis stratejilerini nasıl yönlendireceğini göz önünde bulundurmalı.

Evet ofisler olmazsa olmazımız... Fakat ofis seçimini doğru yapmak, konseptini çalışanları memnun edecek şekilde geliştirmek ve teknolojiyle uyumlu bir çalışma ortamı yaratmak büyük önem taşıyor.​