Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Haberler

Istanbul

2016’da kapılarını açacak cüretkar yapılar!

Dünyanın dört bir yanında uzun süredir inşası süren pek çok gösterişli yapı 2016’da kapılarını açacak. Şehirlerin silüetleri yeni birer üye kazanacak...


Yoğun çalışmaların neredeyse sonuna gelindi; gerekli izinlerin alınmasından inşaat malzemelerinin teminine kadar tüm aşamalarına binlerce kişinin yoğun çabalar ile dâhil olduğu kâğıt üstündeki planlar, somut ve devasa yapılara dönüştürüldü.  Yerin metrelerce altındaki temellerden yıllar içinde büyüyerek yükselen yapılar parıltılı kapılarını açmak için hazırlanıyor. Çin’in süper yüksek kulelerinden Azerbaycan’ın göz alıcı otellerine kadar 2016 yılında açılacak en büyük ve cesur projeleri listeledik:

Agora Garden, Tayvan

Tayvan’ın başkenti ve adanın en kalabalık ikinci şehri olan Taipei’nin, ekoloji notunu yükseltmek adına büyük adımlar attığı şüphesiz bir gerçek. Bu adımlardan biri olan Agora Bahçesi, insan DNA’sından esinlenen çift sarmal mimariye sahip ve dış cephesi çevreci yeşil peyzajlar ile çevrili. Yapının çevresindeki peyzajlar güneş enerjisi hücreleri ve yağmur suyu geri dönüşüm kanallarını da içeriyor. Daha çevreci bir Tayvan için önem taşıyan 20 katlı proje, 40 lüks daireden oluşuyor. 

World One Tower, Hindistan

Dünyanın en uzun konut gökdeleni olan World One Tower, Mumbai’de lüks yaşam standartlarını Giorgio Armani imzalı tasarımı ile bir üst seviyeye taşıyor. Bu yıl açıldığında rekorlar kitabına girecek olan yapı 442 metre uzunluğuyla, 117 kat ve 300 lüks daireden oluşuyor. 

Lotte World Tower, Güney Kore 

Güney Kore kökenli bir holding olan Lotte Holding tarafından geliştirilen proje 123 katı ile Seul’un ilk süper uzun gökdeleni olma özelliğini taşırken, dünyanın en uzun 10 yapısı listesine de giriş yaptı. Toplam uzunluğu 555 metre olan Lotte World Tower içerisinde ofis, rezidans ve AVM bulundurmanın yanı sıra en üst katında kamu ve eğitim kurumlarına adanmış bir gözlemevine de sahip.

Hotel Crescent, Azerbaycan 

33 katı ile Bakü’deki Hazar Denizi’ne nazır yükselen kompleks, kıyıya 170 metre uzaklıkta yapay bir adanın üzerine inşa edildi. Yapay ada ile kıyı arası ulaşım içinse bir köprü yapılması planlanıyor. 

CTF Finance Centre, Çin

İçerisinde otel, konut, ticari ofis ve gözlemevi bulunduran gökdelen Çin’in Guangzhou şehrinde Pearl River’a komşu olarak inşa edilmiş. Dünyanın en hızlı asansörleri ile donatılan gökdelende bu asansörler ile saniyede 20 metre çıkabiliyorsunuz, giriş katından 95’inci kata çıkmak ise sadece 45 saniye sürüyor. Guangzhou’nun şehir silüetine yakın zamanda katılacak olan yapı 530 metre yüksekliğe ve 111 kata sahip. 

Dawang Mountain Resort, Çin

Çin’in Changsha kenti yakınlarında bulunan tesis eskiden terk edilmiş bir taş ocağıydı. Yenilenmiş projede ise kapalı kayak pisti, su parkı, asma bahçeler ve ‘buz dünyası’ gibi etkileyici ve farklı zevklere hitap eden alanlar bulunuyor. 

Ping An International Finance Centre, Çin 

Çin kökenli Ping An Grubunun yeni genel müdürlüğünü de içinde bulunduran karma proje açıldığı zaman Çin’in en yüksek binası olacak. Dünya’nın en yüksek binaları listesinde ise ilk 5’de yerini alacak olan yapı 115 katlı ve 599 metre yüksekliğinde. 

Apple Genel Müdürlüğü, ABD

13.000 Apple çalışanına ev sahipliği yapacak olan kampüs dillere destan Apple ofislerinin özelliklerini içinde barındırmakla beraber bir ilk olarak %100 yenilenebilir enerji kullanımı özelliğine de sahip. California eyaletinin Cupertino şehrinde yer alan kompleks 4 katlı dev bir uzay gemisini andırıyor.