Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Haberler

Istanbul

Perakendenin gizli kalmış kahramanları: Depolar!

Lojistik Müdürümüz Anıl Baştaş Turpçu, Retail Türkiye dergisine perakendenin gizli kahramanları depoları anlattı...


​Bu başlığı okumadan önce size “Perakendenin olmazsa olmaz 5 şeyi nedir?” diye sorsam eminim ki birçoğunuz depoları listenize almayı unuturdunuz. Çünkü şehir dışındaki yerleşimleri nedeniyle her an gözünüzün önünde değiller. Ofisiniz ya da ürünleriniz gibi süslü ve gösterişli durmuyorlar. Dayanıklı ama sıradanlar... Üstelik doğrudan baktığınızda kar kalemlerinizden biri de değil gibi gözüküyorlar. Oysa iyi seçilen ve bilinçli şekilde kullanılan depolar perakendenin tüm süreçlerindeki başarıda büyük rol oynuyor. İşte bu yüzden ben onlara ‘perakendenin gizli kalmış kahramanları’ diyorum.

Alışveriş merkezleri ve oradan da evlerimize giden yolda, mallara geçici bir ev sağlayan bugünün depolarından; mühimmat ve ekipman stoklayarak tarihin en önemli savaşlarından bazılarının kazanılmasını sağlayan eski depolara kadar; gayrimenkulün bu ‘sıradan’ parçası yıllardır stratejik konum, iyi yönetim ve tedarik zincirinin iyi yönetilmesi ile ilgili... 

Bunlarla birlikte teknolojinin gelişmesiyle kahramanlarımıza pek çok süper güç de ekleniyor. Drive-in akıllı depolama ve raf sistemleri gibi yeni gelişmelerle depolar gittikçe daha akıllı ve daha verimli hale geliyor, bu da giderlerinizi azaltmanıza büyük katkı sağlıyor. Depo otomasyon sistemleri ise her firmanın iş akışına göre, işe ve ihtiyaca uygun çözümlerle özel olarak uyarlanabiliyor. Robotlu akıllı depo yönetim sistemleri ile, sistemi yöneten bir personel dışında herhangi bir insan kaynağına ihtiyaç duyulmadan tüm depolama ve sevkiyat işlemlerinin tamamlanması mümkün oluyor.

Diğer yandan geçmişten bugüne toptan satışın önemiyle depolar büyük metrekarelerde yer alırken, şimdi e-ticaretin de etkisiyle şehir merkezlerinde sıklıkla küçük depolar görmeye başlıyoruz. Perakendecilerin hızlı teslimat bekleyen müşterilere cevap verebilmesi için bu küçük dağıtım merkezleri son dönemde büyük önem kazandı.

Yakın zamanda Türkiye’de de Avrupa’daki gibi yeni lojistik çözümler görmeye başlayacağımızı düşünüyorum. Örneğin alışveriş merkezlerinde, tren istasyonlarında ya da başka ortak alanlarda kişisel dolaplar olarak ayrılan küçük depolar ya da teslimat merkezleri yer almaya başlayacak. Bazen boyutları küçülecek bazen büyüyecek ancak depolara olan ihtiyacımız uzun yıllar devam edecek. O yüzden diyorum ki, gizli de kalmış olsalar bu kahramanlara hakkını verelim. Perakende süreçlerimizde ne kadar etkili olduklarını göz ardı etmeyelim.​​