Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Haberler

Istanbul

2015’te 1 milyar lira değerinde alım-satım işlemine imza attık

Arka arkaya gerçekleşen iki genel seçimle, ülke ekonomisi açısından ‘durgun’ olarak nitelenebilecek bir yıl geride kalıyor. Buna karşın 2015’te Sermaye Piyasaları ekibimiz yaklaşık 1 milyar lira  tutarında beş alım-satım işlemine imza atmayı başardı.


Sermaye Piyasaları Departmanımızın deneyimli ekibi bugüne dek Cevahir AVM, Netaş Ümraniye, Skymark Levent (Ferko Signature), CarrefourSA İzmir, Demirpark AVM ve Allianz Ofis dahil olmak üzere, Türkiye’nin en önemli ticari gayrimenkul yatırım projeleri için aracılık hizmetleri sundu. 

İşlerimlerin yüzde 40’ı 1 Kasım’dan sonra

2015’te ise seçim sürecinin neredeyse yılın tamamına yayılmasına karşın, ekibimiz yaklaşık 1 milyar lira  tutarında beş alım-satım işlemine imza atmayı başardı. Bu tutarın yüzde 40’ının 1 Kasım tarihinden sonra yapılan işlemlere ait olması, politik istikrarın yatırım piyasaları için önemi ve yatırımcıların politik istikrara verdikleri olumlu tepki şeklinde yorumlanabilir. 

266 milyon TL’lik ofis işlemi

Sermaye Piyasaları ekibimizin 2015 yılında imza attığı söz konusu beş işlemden üçü ofis, ikisi perakende alanında gerçekleşti. Tümü satış olarak gerçekleşen ofis alanındaki işlemlerin toplamı 266 milyon TL’yi buldu. 

Perakende sektöründe gerçekleştirdiğimiz iki işlemden biri Demirpark AVM’nin satışı oldu. Yılın tek AVM satışı olan bu işlemin yanı sıra yılın ilk çeyreğinde gerçekleşen İzmir CarrefourSA satışında da (223 mn TL) yine imzamız yer aldı. Böylece perakende sektörünün en yüksek montanlı yatırımına aracılık ederek, perakende yatırımları konusundaki liderliğimizi korurken, yürüttüğümüz iki ayrı proje ile de 2016 yılının önemli perakende işlemlerine imza atmaya hazırlanıyoruz.

Yüzde 80 pazar payı

Gerçekleştirilen yatırım işlemleri göz önüne alındığında, ekibimizin 2015 yılında pazarı yüzde 80 gibi son derece yüksek bir oranla domine ettiği ve  “tekrar eden” müşterilere sahip olduğu görülüyor.  Bunun başlıca nedeni ise satış sürecinin şeffaf ve adil bir şekilde yönetilmesi, hem alıcı hem de satıcı tarafı tatmin eden sonuçlara ulaşılması. Bu şeffaf ve adil yaklaşım çerçevesinde doğru yatırımcı kitlesine ulaşılması sonucunda, bazı satış işlemlerinde beklentilerin %15-20 üzerine çıkıldığı da görülüyor.

Alım tarafında hizmet verdiğimiz müşterilerimiz de sahip olduğumuz piyasa bilgisi ve hâkimiyetimiz çerçevesinde ekibimizin en doğru fiyatlamayı yapacağını biliyor. Alımı yapılacak gayrimenkule ilişkin detaylı ticari ve teknik inceleme, gayrimenkulün en doğru fiyata alınması noktasında kilit rolü oynuyor.   

2007 yılından bu yana 2,5 milyar dolar değerinde ticari gayrimenkul yatırımına aracılık eden Sermaye Piyasaları ekibimiz, hem yerel hem de ülkemizi merceği altına almış uluslararası yatırımcılar için hizmet platformunu genişleterek sürdürüyor. Türkiye’ye JLL üzerinden ticari gayrimenkul yatırımları için odaklanan uluslararası fonların toplam büyüklüğü yaklaşık 10 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Bu fonlar ağırlıklı olarak, düzenli nakit akışı sağlayacak yatırımların yanı sıra gelir artışı olanağı bulunan yatırım fırsatlarına ve sermaye kazancı sağlayacak yatırımlara odaklanıyor.