Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Haberler

Istanbul

‘Organize Sanayi Bölgeleri’nde Son Durum

JLL Türkiye Sanayi ve Lojistik Ekibi, uluslararası bir gıda firması için Türkiye genelinde seçilen Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) ile iletişime geçerek derinlemesine araştırma yaptı. Araştırma OSB’lere ilişkin son durumu da ortaya koydu.


​2015’in son çeyreğinde​ yapılan araştırma kapsamında Ankara, Bilecik, Çankırı, Çorum, Eskişehir, İzmir, Kırıkkale, Manisa ve Yozgat’taki Organize Sanayi Bölgeleri’ne ilişkin genel bilgiler alınarak, doluluk oranları, toplam alan, altyapı olanakları, birim tahsis fiyatları, teşvik dereceleri ve imkanları öğrenildi.

Türkiye’nin en büyük OSB’si Eskişehir’de

İncelenen iller arasında OSB sayısının en çok olduğu il İzmir iken, en az OSB’nin Eskişehir ve Yozgat’ta bulunduğu açıklandı. Diğer yandan yüzölçümü açısından ise Türkiye’nin en büyük OSB’sinin Eskişehir Odunpazarı OSB olduğu ve genişleme alanı ile birlikte 27.500.000 m2 alana sahip olduğu belirtildi.

İl genelinde en yüksek doluluk oranına sahip şehirlerin Bilecik ve İzmir olduğu tespit edilirken, Bilecik’in doluluk oranı açısından en yüksek il olmasının en önemli sebepleri ise şöyle sıralandı: İstanbul’a yakınlığı, teşvik* açısından 3. bölge olması ve arsa tahsis fiyatlarının diğer illere göre daha makul aralıklarda olması. İzmir’in ikinci sırada gelmesinin sebepleri ise, liman bağlantısı ve nitelikli iş gücü olarak yorumlandı.

Araştırma sonuçlarında önemle belirti​ldiği üzere, incelenen illerde yer alan OSB’lerin bazıları henüz kurulum aşamasında. Bu durum şehirlerin genel doluluk oranını önemli ölçüde aşağıya çekiyor. Örneğin Eskişehir Odunpazarı OSB’nin mevcut alanının doluluk oranı yüzde 100 iken, Sivrihisar OSB’nin henüz yeni kuruluyor olması, il genelindeki doluluk oranını yüzde 50’ye getiriyor.

Teşvikte Çankırı Öne Çıkıyor

Araştırmanın bir diğer çıktısı da teşvikler ve arsa tahsis maliyetleri açısından en avantajlı OSB’lerin Çankırı’da yer alan Çerkeş ve Yakınkent OSB olduğu yönünde. Her iki OSB de 5. teşvik bölgesinde yer alıyor ve katılımcılardan arsa tahsis bedeli alınmıyor. Katılımcılardan altyapı katılım bedeli olarak 2-6 TL/m2 arasında bir rakam talep ediliyor.

JLL Türkiye Sanayi ve Lojistik Ekibi’ne göre; teşvikler açısından Kırıkkale, Çankırı, Çorum ve Yozgat da avantajlı konumda. Ancak altyapı olanaklarının kısıtlı olması ve altyapı çalışmalarının katılımcılardan bekleniyor olması dezavantaj yaratıyor. 

OSB yönetimlerinin katılımcılara yaklaşımı genel anlamda olumlu olmakla beraber, büyük ölçekli katılımcıların OSB’lerde yer alması durumunda yönetimlerin altyapı çalışmalarını hızlandırma eğilimde oldukları gözlemleniyor. Teşvik açısından öne çıkan bu iller, nitelikli iş gücüne ulaşmak konusunda ise kısıtlı kalıyor. Nitelikli iş gücünün bu illere yönelmesi için OSB yönetimlerinin ortak talepleri arasında, eğitim, sağlık, sosyal imkanların ve nitelikli konut stoğunun artırılması yer alıyor.

*Organize Sanayi Bölgeleri, Bölgesel ve Büyük Ölçekli Yatırım Teşvik Uygulamaları kapsamında, vergi indirimi ve sosyal sigortalar prim desteği (işveren payı) açısından bir alt bölgeye sağlanan desteklerden faydalanabilmektedir.

Şehirler:​Ankara​Bilecik​Çankırı​Çorum​Eskişehir​İzmirKırıkkaleManisa​Yozgat​
OSB sayısı​​11​6​5​​3​2​13​3​72​
​Doluluk Oranları​%59​%78​%64​%29​%50​%69​%52​%56​%50