Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Haberler

Istanbul

İstanbul dünyada ilk 20’de, Avrupa’da ilk 4’te

Küresel ticari gayrimenkul araştırması olan JLL Global300 şehir sıralamasında İstanbul 20’nci oldu. Araştırmada “İstanbul, Avrupa kıtasının dört mega şehrinden biri olma yolunda ilerliyor” denildi.


​Ticari gayrimenkul alanında finansal ve profesyonel hizmetler sunan JLL, küresel ticari gayrimenkul faaliyetlerinin odağında bulunan şehirlerin belirlendiği Global300 araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya göre, İstanbul, ‘dünyanın en büyük iş merkezleri ve gayrimenkul pazarları’ olarak tanımlanan 30 şehir arasında 20’nci sırada yer aldı.

İlk dört sırasında ‘süper şehirler’ olarak adlandırılan Tokyo, New York, Londra ve Paris’in bulunduğu araştırmada İstanbul, Washington DC, Hong Kong ve San Francisco gibi şehirlerle birlikte ikinci 10’da yer aldı. Boston, Sydney ve Frankfurt gibi şehirler ise sıralamada üçüncü 10’da yer alarak İstanbul’un altında kaldı. 

İstanbul, yeni yatırımlarla büyüyor

JLL Global300 araştırmasında, İstanbul’un hızlı büyüyen ekonomisi ve nüfusundan aldığı güçle, Londra, Paris ve Moskova ile birlikte Avrupa’nın dört mega şehrinden biri olma yolunda ilerlediğine dikkat çekiliyor ve şu ifadelere yer veriliyor: “Havayolu ile gelen yolcu sayısı son beş yılda ikiye katlayarak 80 milyonun üzerine çıkarken, şehrin bir ulaşım merkezi olarak önemi günden güne artıyor. Şehre yapılan yatırımlar, yeni metro hatlarının yanı sıra Boğaz’a yapılan üçüncü köprü ve üçüncü havalimanı ile sürüyor. Şehirdeki A sınıfı ofis stoğunun gelecek üç yıl içinde yüzde 57 artması bekleniyor.”

İlk 30’un payı büyük

Araştırmaya ilişkin bilgi veren JLL Türkiye Ülke Başkanı Avi Alkaş, ilk 30’da yer alan şehirlerin 300 şehir içerisindeki diğer şehirlere kıyasla ağırlığının çok daha yüksek olduğunu belirtti. Alkaş, “30 şehrin gayrimenkul yatırımlarındaki payı yüzde 60 seviyesindeyken, sınır ötesi yatırımlarda bu oran yüzde 64’e yükseliyor. Perakende satışların yüzde 33’ü yine bu şehirlerde gerçekleşirken, ofis istihdamının da yüzde 37’sini ilk 30 şehir sağlıyor. Araştırmada ayrı bir parantez açılarak İstanbul’un en çok gelişen 10 şehir arasında gösterilmiş olmasını da dikkat çekici buluyoruz. Hatırlanacağı üzere, geçtiğimiz ay yine JLL tarafından yayınlanan Şehir Endeksi ve Şehirlerin Yeni Dünyası araştırmasında da İstanbul, yabancı yatırımcıların gözdesi olarak gösterilen Gelişen Dünya Şehirleri kategorisinde yer almıştı” dedi. 

JLL’nin Global300 araştırması, bir şehrin ekonomik ve gayrimenkul gücü ile statüsünü ölçen Ticari Cazibe Endeksi’ni (Index of Commercial Attraction - ICA) baz alıyor. Endeks, yatırım hacmi ve ticari gayrimenkul stoğu gibi kilit gayrimenkul ölçümlerinin yanı sıra ekonomik çıktı, nüfus, havayolu bağlantısı ve kurumsal varlık gibi sosyo-ekonomik ve ticari göstergeleri de kapsıyor.

Global300’de yer alan şehirler dünyanın en güçlü, üretken ve bağlantılı şehirleri olarak tanımlanıyor. Barındırdıkları 1,3 milyar kişi ile küresel ekonomik faaliyetlerin yaklaşık yüzde 40’ını oluşturuyorlar. Dünyanın en büyük 2 bin şirketinin yüzde 88’ine ev sahipliği yapan bu şehirler, finans ve ticarette dünya istihdamının yüzde 40’ını oluşturuyor; tüm dünyadaki havayolu yolcularının yüzde 80’i bu şehirlerin havalimanlarından geçiyor.

Dünyanın en büyük iş merkezleri ve gayrimenkul pazarları olan 30 şehir:

1- Tokyo

2- New York

3- Londra

4- Paris

5- Los Angeles

6- Seul

7- Chicago

8- Şangay

9- Pekin

10- Moskova

11- Washington DC

12- Hong Kong

13- Atlanta

14- Dallas

15- San Francisco

16- Singapur

17- Sao Paulo

18- Houston

19- Jakarta

20- İstanbul

21- Boston

22- Mumbai

23- Sydney

24- Delhi

25- Toronto

26- Mexico City

27- Bangkok

28- Frankfurt

29- Guangzhou

30- Manila