Skip Ribbon Commands
Skip to main content

İstanbul, Dünya sahnesine çıkıyor

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

İstanbul, Dünya Sahnesine Çıkıyor

“Dünya Sahnesinde İstanbul” başlıklı raporumuza göre, İstanbul artık Avrupa’nın dört mega şehrinden biri. İstanbul, güvenilir bir finans merkezi olarak gelişim göstermesi, inovasyon ile ticarete ev sahipliği yapması ve altyapı iyileştirmeleriyle Gelişen Dünya Şehirleri Ligi’nin son 5 yıl içinde en çok gelişme kaydeden şehri oldu.

İstanbul’un küresel çaptaki rekabetçiliğinden, ticari gayrimenkul ortamına kadar pek çok farklı açıdan incelendiği “Dünya Sahnesinde İstanbul” raporuna göre, İstanbul artık Londra, Moskova ve Paris ile birlikte Avrupa’nın en büyük dört mega şehri arasında bulunuyor.

Ekonomik temelleri benzerlerinden güçlü

Ekonomik göstergeleri birçok küresel benzerinden güçlü konumda bulunan İstanbul dünyanın en önemli 20 ticaret merkezinden biri olarak niteleniyor ve güvenilir bir finansal merkez, inovasyon, ticaret ve altyapı geliştirmeleri için iyi bir ev sahibi olarak sınıfındaki diğer şehirlerden ayrışıyor.

Hava taşımacılığının merkezi

  • Güvenlik konusundaki soru işaretlerine karşın, benzersiz kültürel kimliği ve sıra dışı enerjisi, İstanbul’un dünyanın ilk beş turist destinasyonu arasındaki konumunu destekleyen unsurlar olarak öne çıkıyor. Küresel bağlantıları hızla artan şehir, şu anda, dünyanın en hızlı büyüyen hava yolu taşımacılığı aktarma merkezi durumunda.

Altyapıdaki gelişme şehri dönüştürüyor

  • Şehrin altyapısındaki gelişme, İstanbul’u dönüştürüyor ve ekonomik dinamizminde anahtar rol oynuyor.

İnşaatlar tamamlandığında...

  • İstanbul pek çok yeni inşaat projesine tanıklık ediyor. Mevcut geliştirme süreci tamamlandığında, şehrin aşağıdaki gibi bir yapıya kavuşması bekleniyor:
  • Dünya standartlarında alışveriş merkezlerini de içeren, 5 milyon metrekarenin üstünde modern perakende alanı.
  • İstanbul Uluslararası Finans Merkezi gibi yeni iş bölgelerini de kapsayan, 7 milyon metrekareye yakın A sınıfı ticari ofis alanı.
  • Yaklaşık 9,5 milyon metrekare modern lojistik alanı (Kocaeli’ni de kapsayan Geniş İstanbul Havzası)
  • 500 lisanslı otelde, 56 bini aşan oda sayısı.
Raporun tamamını incelemek için kaydolun    Raporun özetini indirin​​​​​​​​​​​​​​​​​

*If you wish to find out how your data may be used, please view our privacy statement.

Dünya Sahnesinde İstanbul raporu, İstanbul’un artık dünya sahnesinin en güçlü oyuncularından biri haline geldiğini açıkça ortaya koyuyor. Raporumuzda, ‘Arka planda yükselen jeopolitik risklere rağmen, dinamik ve artan başarılarıyla gelişen bir dünya şehri olarak nitelenen İstanbul, büyüyen tüketim ve güçlü demografik profil birleşimini, güçlü büyüme sağlayan, öncülüğünü finansal ve ticari hizmetler ile teknoloji sektörünün yaptığı bir ekonomi ile buluşturuyor

Avi Alkaş,
JLL Türkiye Ülke Başkanı

​​​​​​​

Contact

​​​