Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Araştırma

rapor

Türkiye Ticari Gayrimenkul Pazarı Görünümü 2015 Yıl Sonu Raporu


Perakende, ofis, lojistik ve otel sektörlerindeki gayrimenkul pazarını değerlendirdiğimiz 2015 yıl sonu raporumuz, 'Türkiye Ticari Gayrimenkul Pazarı'ndaki gelişmeleri ortaya koyuyor.

İki genel seçim ve bölgesel meselelerden kaynaklanan siyasi belirsizlik ile döviz kurundaki dalgalanmalar, enflasyon ve FED’in faiz kararı gibi küresel ve yerel ekonomik koşullar, Türkiye Ticari Gayrimenkul Pazarı’nın performansında yıl boyunca bir yavaşlamaya yol açmıştır. 

AYD tarafından yayımlanan AVM Endeksi ve Ciro Verimlilik Endeksi’nin de yer aldığı çeşitli endekslere göre; söz konusu makroekonomik ve siyasi koşulların yanı sıra ithalata getirilen ek vergiler ve özel gümrük uygulamalarına rağmen, güçlü iç talep ve açılan başlıca projeler sayesinde perakende pazarı ivmesini muhafaza etmiştir. 

2014 yılındaki kayda değer açılışlarla çok büyük miktarda arz artışı yaşanan ofis pazarında, ofis stoku ve boşluk oranı bağlamında 2015 yılında önemli bir artış meydana gelmemiş ve durağan bir seyir izlemiştir. MİA; toplu taşımayla güçlü erişilebilirliği, kalifiye işgücünü cezbeden ve kurumsal imajı artıran üst sınıf çevresiyle kurumsal kiracıların büyük çoğunluğuna cazip gelmeye devam etmiştir. 

Ticaret hacmi ile doğrudan ilişkisi olan ve büyük oranda ekonomik ve politik koşulların şekillendirdiği lojistik pazarı, siyasi belirsizlik nedeniyle durgun bir yıl geçirmiştir. Kişisel kullanım (200-1,000 metrekare) ve konsolidasyon trendine (100,000 metrekareye kadar) uygun iki yeni depo tipi ile depo portföyü çeşitlendirmesi ortaya çıkmıştır. Diğer yandan 489 adet lisanslı otelde, 48,000’in üzerinde odaya ev sahipliği yapan ve lüks ile üst sınıf otellerin hakim olduğu İstanbul otel pazarının temel performans parametrelerindeki düşüş, otel arzındaki kayda değer artışın yanı sıra değişken ekonomik ve jeopolitik koşulların bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır.  

Raporu indirmek için lütfen formu doldurunuz.

pdf | 12943115